نمایش پیغام
امام خمینی (ره) : «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملكت شما آسیبی نرسد.‌»

آخرین مطالب سایت

چه کسی رنج می‌کشد؟

کلیپ تصویری؛
انسان‌های خوب رنج می‌کشند، انسان‌های بد هم رنج می‌کشند. رنج انسان‌های خوب، قابل تحمل و شیرین و لذت‌بخش است، در قیامت هم نتایج خوبی دارد. اما رنج انسان‌های بد، قابل تحمل نیست و در قیامت هم دستشان خالی است.


برای دریافت به ادامه مطلب مراجعه کنید...

متن کلیپ:

«لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَد»(بلد/4) ما انسان را در رنج آفریدیم.

«یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلى‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقیه»(انشقاق/6) ای انسان تو در سعیِ توأم با رنج به سوی خدا هستی. زندگی تو این است و روزی خدا را ملاقات خواهی کرد.

انسان‌های خوب رنج می‌کشند، انسان‌های بد هم رنج می‌کشند. رنج انسان‌های خوب، قابل تحمل و شیرین و لذت‌بخش است، در قیامت هم نتایج خوبی دارد. اما رنج انسان‌های بد، قابل تحمل نیست، در کنارش هم سختی‌هایی وجود دارد که اجتناب‌ناپذیر است و از آن طرف، در قیامت هم دستشان خالی است.

در کانادا مهمان یک دانشجوی ایرانی بودم که سال‌ها در آنجا درس می‌خواند. به او گفتم: غربی‌ها تا کِی می‌توانند این زندگی توأم با بی‌بندوباری و این فرهنگی که در غرب هست را تحمل کنند؟

گفت: اینجا همۀ مسائل حل شده است. به نظر شما می‌رسد که مثلاً روابط آزاد زن و مرد مشکل دارد! اما اینجا همه راحت هستند و با چنین موضوعی کنار آمده‌اند.

گفتم: نمی‌شود که انسان با ابتذال کنار بیاید؛ فطرت انسان اجازه نمی‌دهد.

گفت نه! اینها راحت‌اند.

همان وقتی که داشت می‌گفت «اینها راحت‌اند»، تلویزیون روشن بود و داشت یک فیلمی نشان می‌داد. در صحنه‌ای از آن فیلم، یک دختر خانمی، یک کشیده زد توی گوش یک آقا پسری.

گفتم: این کشیده برای چه بود؟

گفت: صبر کن ببینم داستان فیلم چیست؟

یک کمی از فیلم را نگاه کرد و گفت: این خانم دوست‌دختر این آقا پسر است. و این آقا پسر را با یکی دیگر دیده، بعد ناراحت و عصبانی شده و او را زده است.

گفتم: شما نبودی که الان می‌گفتی «اینها همۀ مسائل برایشان حل شده است؟»

گفت: نه، این‌قدر حل نیست!

گفتم: حالا فکر کن ببین چقدر بیشتر حل نیست؟

فکر کرد و گفت: بله، واقعاً مشکلات در اینجا خیلی زیاد است.

گفتم: تو یک دانشجو هستی! چرا عوامانه صحبت می‌کردی و می‌گفتی «اینجا همه چیز حل است»؟

دقایقی فکر کرد و گفت: از بس اینجا به ما القا کرده‌اند که «همه چیز حل است!» و الا واقعاً حل نیست...

واقعاً انسان غربی بیشتر دارد رنج می‌کشد. کجا هستند هنرمندانی که بتوانند رنج انسان‌های غربی یا انسان‌هایی که در فرهنگ هالیوودی زندگی می‌کنند را نشان بدهند؟ به‌جای اینکه فقط لبخندهای آنها را نشان دهند، رنجی که این انسان‌ها می‌برند را به خوشان نشان بدهند تا آنها متوجه شوند که چقدر محرومیت‌های زیادی دارند ولی به آن محرومیت‌ها عادت کرداند.


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic